četrtek, 30. maj 2013

Naravni antibiotiki

Ljudje pozabljamo na znanje, pridobljeno skozi tisočletja človeškega razvoja. To velja tudi za zdravilne rastline in njihovo delovanje. Vse prepogosto nas premami čudežno zdravilo s TV ekrana, ki obljublja takojšnje okrevanje in dobro počutje. Vse tegobe ob boleznih pa so opozorilo telesa, da se je potrebno ustaviti in za okrevanje žrtvovati tudi nekaj časa. Prehlad, ki ga zdravimo traja 7 dni, če ga pa ne zdravimo pa en teden.

Preden posežete po farmacevtskih izdelkih se ozrite okoli sebe in se vprašajte ali si lahko pomagate na kakšen bolj naraven način. Iz bogate zakladnice naravnih pripomočkov smo izbrali nekaj takih, ki imajo antibakterijsko delovanje.

Česen

ČESEN (Allium sativum)

Česen se že tisoče let uporablja po vsem svetu v medicinske namene. Ta “čudežna”  rastlina  se uporablja za vse - od preproste bolečine v ušesu do pljučnice, MRSA, Helicobacter pylori, proti gripi in celo črni kugi. Sodobna raziskava je potrdila, da ima česen številne antioksidante, ki uničujejo bakterije in proste radikale v krvi, kar ščiti in krepi imunski sistem.

Aktivna sestavina v česnu je alicin, ki deluje antibakterijsko, znižuje maščobe v krvi in preprečuje nabiranje trombocitov pri daljših krvavenjih. Za zdravilni učinek je na dan potrebno zaužiti 4g svežega česna. Isto količino lahko zaužijete tudi s prehranskimi dopolnili, njihov učinek je enak kot pri svežem česnu, izognete pa se neprijetnemu zadahu.

AMERIŠKI SLAMNIK (Echinacea purpurea)
Ameriški slamnik

Tradicionalno se ameriški slamnik uporablja za zdravljenje odprtih ran, čiščenje krvi, proti revmi, migreni, malariji, sifilisu, hemeroidom in pri  bakterijskih okužbah. Čeprav se danes slamik večinoma uporablja predvsem za boj proti prehladu in gripi, je to rastlina, s katero se lahko spopadete  tudi z najbolj virulentnimi bakterijami, kot so Staphylococcus aureus, ki povzroča smrtonosno MRSO.

Za notranjo uporabo se slamnik pripravlja kot izvleček iz soka korenine oziroma cele rastline. Dnevno priporočilo je 6-8ml.

Čaj, ki ga pijte trikrat do petkrat dnevno med obrokom, si pripravite iz polovice čajne žličke korenin in skodelice vrele vode.

Slamnika ne svetujemo bolnikom z multiplo sklerozo, tuberkolozo, leukozo in kolagenozo.

Za zunanjo uporabo se priporočajo že pripravljeni izdelki.

Terapija s slamnikom ne sme trajati več kot 8 tednov.

KOLOIDNO SREBRO

Protibakterijske lastnosti koloidnega srebra so odkrili skoraj stoletje nazaj. Številni klinični primeri in neuradni podatki nam govorijo da koloidno srebro uspešno uničuje bakterije, glivične okužbe in viruse.

PAU D'ARCO

Pau d'Arco je rastlina, ki izvira iz Južne Amerike. Zdravilna učinkovina v rastlini je lapachol, ki pomaga pri številnih okužbah. Pau d'Arco so Indijanci iz Južne Amerike uporabljali za krepitev imunskega sistema in boj s smrtno nevarnimi boleznimi. Najpogosteje se uživa v obliki čaja.

MANUKA MED

Verjetno najbolj okusen in učinkovit naravni antibiotik ob enem. Manuka med prihaja iz Avstralije in Nove Zelandije in uničuje širok spekter patogenov, vključno z MRSA in mesojedimi bakterijami.

ORIGANOVO OLJE

Antibakterijsko  učinkovitost origanovega olja dokazujejo številne znanstvene raziskave. Origanovo olje uniči od 78 pa vse do 96 odstotkov bakterij, kar je odvisno od vrste bakterij.

LISTI OLJKE (Olea europaea)

Oljčni listi delujejo protivnetno, protigljivično in protibakterijsko, spodbujajo imunski sistem in izboljšujejo simptome bolezni srca, okužbe z virusom HIV, prebavne težave in okužbe sečil ter pomagajo pri kroničnih bolečinah in artritisu.

Timijan

TIMIJAN (Thymus vulgaris)

Timijan se je v zgodovini uporabljal za pospeševanje teka in prebave, za odvajanje vode in kot sredstvo proti glistam.

Danes je znan tudi po svojem antibakterijskem delovanju. Med drugim povečuje izločanje sluzi v pljučih, kar pomaga pri izkašljevanju. Uporablja se ga za izpiranje sluznice ust in grla. Timijanov čaj se pripravlja z dvema žlicama timijanovih listov v skodelici vrele vode.

GORNIK (Arctostaphylos uva-ursi)

Gornikov čaj, bolj poznan kot uvin čaj, so uporabljali pri okužbah sečil. Vsebuje hidrokinon, ki ima močno antibakterijsko delovanje. Čaj se pripravlja tako, da se 10g gornika preko noči namoči v hladni vodi, odcedi in prekuha ter pije cel dan. Terapija z gornikom ne sme trajati predolgo, saj ima v prevelikih količinah lahko toksičen učinek na naše telo.

ARNIKA (Arnica montana)

Arnika se je kot zdravilo začela uporabljati v 18. stoletju pri bolečinah in za celjenje ran. Znana je  tudi po svojem antiseptičnem delovanju, razkužuje usta in grlo.  4 čajne žlice arnike prelijete z decilitrom vode in izpirata usta in grlo in tekočino izpljunite. Pripravka ne pijte, saj je strupen.

Kamilica

KAMILICA (Matricaria recutita)

Zdravilne učinke kamilice so poznali že Germani, Grki in Rimljani. Kamilica pospešuje celjenje ran, pomaga pri bolečinah v trebuhu, uporablja pa se tudi pri vnetjih oči in ušes. Kot obvezo jo lahko uporabimo tudi za zdravljenje bakterijskih okužb kože.
Kamiličin čaj pripravite z veliko žlico posušenih kamiličinih cvetov in skodelico vroče vode. Čaj pijte 3-4 dnevno  med obroki. Ohlajeni čaj lahko uporabite za izpiranje oči in ušes.


Nasvet za zaključek

Rastlin, ki vam lahko na naraven način pomagajo pri zdravljenju ali preprečevanju okužb je veliko. Ker je potrebno pri vsaki od rastlin tudi nekaj previdnosti, se za njihovo natančno uporabo predhodno pozanimajte pri svojem zdravniku ali farmacevt.

Ni komentarjev:

Objavite komentar