Kaj so hemoroidi?
Hemoroidi so otekle vene analnega kanala. Problem je splošen, saj prizadane polovico ljudi vsaj enkrat v življenju in je lahko so boleč, vendar večini primerov ni resen.Vene lahko otečejo znotraj analnega kanala, kar imenujemo notranji hemoroidi ali pa v bližini ustja anusa, kar imenujemo zunanji hemoroidi. Pri večini pacientov se pojavi kombinacija obeh.
Notranji hemoroidi
Notranji hemoroidi so običajno majhni in niso boleči, saj je v notranjosti zadnjičnega kanala manj živčnih končičev. Znak notranjih hemoroidov je svetlo rdeča kri na blatu ali toaletnem pairju. Samo blato je normalne barve. Ostali znaki so lahko še sluzast izcedek, srbenje in inkontinenca.
Notranji hemoroidi so lahko tudi veliki, izbočene žile se povesijo, izbolklina se lahko ves čas nahaja izven anusa. Ker je stisnjena z mišicami anusa lahko povzroča bolečino.
Angleška miniatura iz 11. stoletja. Na desni strani je operacija za odstranitev hemoroida vir:wiki |
Zunanji hemoroid je strdek v veni pod radraženo kožo, kar povzroči bolečo trdo bulo in ga imenujemo trombozen ali strjen hemoroid.
Simptomi
Najpogostejši simptomi, ki veljajo za oba tipa hemoroidov so:- krvavenje med odvajanjem blata, kar opazite na toaletnem papirju
- srbenje
- bolečina v predelu zadnjika
- uhajanje blata
- izbolkline okrog zadnjika
Kaj povzroča hemoroide?
Natančenga vzroka nastanka hemoroidove ne poznamo, vendar pa je znanih vplivov na nastanek veliko in vključujejo:• Motnje v prebavi – stalne (kronične) driske ali stalna zaprtja (obstipacija),
• Stoječe delo
• Dvigovanje težkih bremen
• Nosečnost (zadnjih šest mesecev)
• Dedna nagnjenost
• Prekomerno in nepravilno sedenje (tudi dolgotrajno branje časopisov ali reševanje križank na stranišču)
• Nezdrava prehrana
• Debelost
Ob krvavitvi bi moral vsak opraviti zdravniški pregled, ker je to lahko znak tudi drugih veliko bolj resnih bolezni kot so črevesni analni rak.
Preventiva
Sami lahko precej storimo, da zmanjšamo tveganje za nastanek hemoroidov.- Prehrana naj bo uravnotežena in bogata z vlakninami.
- Izogibajte se pikantnim jedem in alkoholu.
- Pijte dovolj tekočine popite od 2 – 3 l vode dnevno
- Skrbite za redno mehko odvajanje blata Jejte čim več sadja in zelenjave ter polnozrnatih izdelkov, tako da telo dobi dovolj vlaknin ki so naravno odvajalo
- Gibajte se.
- Ne dvigujte težkih bremen.
- Izogibajte se nošenju tesnih oblačil.
- Ne zadržujte se predolgo na vročih mestih.
- Redno skrbite za osebno higieno.
- Ob težavah ne oklevajte z obiskom pri zdravniku.
wiki: http://bit.ly/11lv23y
webmd: http://bit.ly/10QHfk9
Ni komentarjev:
Objavite komentar